Texas Sports Writers Association All State Softball
Jun 30, 2013 | 1358 views | 0 0 comments | 66 66 recommendations | email to a friend | print

Class 5A

Coach of the year: Lori Alexander, Lewisville

Player of the year: Maribeth Gorsuch, Lewisville

 

FIRST TEAM

Pitchers: Samantha Show, Pearland; Hannah Null, Flower Mound Marcus; Maribeth Gorsuch, Lewisville

Catcher: Reagan Boenker, Bryan

First base: Caitlin Plocheck, Deer Park

Second base: Faith Escobar, Edinburg North

Shortstop: Erica Russell, Bryan

Third base: Kaitlyn Hollingshead, New Braunfels Canyon

Utility/DP: Shayla Abbott, Edinburg Vela

Outfield: Brittney Jones, Bryan; Liz Carter, Westlake; Miranda Worthington, Lewisville

SECOND TEAM

Pitchers: Cassie McClure, Kingwood; Kayla Ober, Katy Cinco Ranch; Payton McBride, Deer Park

Catcher: Tatiana Cortez, Houston Westside

First base: Samantha Cordon, Edinburg North

Second base: Lexi Fryar, Deer Park

Shortstop: Aubrey Leach, The Woodlands

Third base: Shelby Watson, Richland

Utility/DP: Gaby Vasquez, Lewisville

Outfield: Bianca Prado, New Braunfels Canyon; Anna Olejniczak, Kingwood; Haley Harrison, Deer Park

THIRD TEAM

Pitchers: Mariah Denson, Mansfield Timberview; Emily Hardaway, Midland Lee; Lindsey McLeod, Westlake

Catcher: Celena Massey, Smithson Valley

First base: Adelyn Irons, Temple

Second base: Alyssa Jorgensen, The Woodlands

Shortstop: Stephanie Wong, Westlake

Third base: Ally Bessette, Bryan

Utility/DP: Shelby Gattis, Austin Akins

Outfield: Carley Haizlip, Midlothian; Sidney Salmans, The Woodlands; Kinsey Nichols, Alvin

HONORABLE MENTION

Pitchers: Monique Garcia, Lubbock Coronado; Haley Freyman, Richland; Lexi Smith, Temple; Lara Bean, Alvin; Jaqui Chapa, Edinburg North; Jordan Franks, Manvel; Callee Guffey, Midway; Selika Raus, Cypress Lakes

Catcher: Courtney Colunga, Midway; Brittany Nollkamper, Pearland; Nala Quevido, Cibolo Steele; Emily Lasky, Lewisville; Kiara Ross, Longview; Kaleigh Singleton, Round Rock Cedar Ridge; Taylor Anderson, San Antonio Churchill; Pricilla Loa, Harlingen South

First base: Karli Hamilton, Katy Cinco Ranch; Grace Tritchler, San Antonio Churchill; Becca Scott, Lewisville; Halee Brewer, Longview; Kirsten Boswell, Manvel; Taylor Mordecai, Midway

Second base: Marisol Gomez, Austin Akins

Shortstop: Ciara Sheppard, Midland; Taylor Ellis, Midway; Alex Walkden, Cibolo Steele; Stephanie Marmolejo, San Marcos; Michelle Carr, Manvel; Maddi Holcomb, Richland; Kristen Cuyos, Pearland; Sandra Mendoza, Eagle Pass

Third base: Keagan Jimenez, Temple; Lauren Becker, Cypress Ranch; Megan Haggard, Lewisville; Rhonda Jarvis, Deer Park; Quinn Fortner, Lubbock Coronado

Outfield: Taylor Ward, Temple; Kellen Robles, Smithson Valley; Taylor Vick, The Woodlands; Kacie Saucedo, Lewisville; Presleigh Green, Alvin; De’Zha Scott, Spring; Lillian Loucks, Harlingon South; Samantha Pajestka, Temple; Lindsey Stewart, Pearland

 

CLASS 4A

Coach of the year: Aaron Fuller, Buda Hays

Player of the year: (tie) Mickenzi Krpec, Richmond Foster and Brittany Lewis, Lucas Lovejoy

 

FIRST TEAM

Pitcher: Lauren Crane, Aledo; Sarah Leal, Buda Hays; Brittany Lewis, Lucas Lovejoy

Catcher: Amanda Gray, Lucas Lovejoy

First base: Clarissa Gonzalez, Buda Hays

Second base: Sydni Emanuel, Ridge Point

Shortstop: Mickenzi Krpec, Richmond Foster

Third base: Alexus Huffman, Waller

Utility/DP: Kreola Moore, El Paso Parkland

Outfield: Julia Hollingsworth, Ennis; Brayden Pinckard, Buda Hays; Hannah Ramsey, Buda Hays

SECOND TEAM

Pitcher: Brandi Needham, Dripping Springs; Kristen Clark, Richmond Foster; Abby Donnell, Wichita Falls Rider

Catcher: Riley Fira, Ennis

First base: Shelby Wilson, Mesquite Poteet

Second base: Alli Spivey, Brenham

Shortstop: Maddy Shannon, Buda Hays

Third base: Katy Hill, Wichita Falls Rider

Utility/DP: Sidney Kirk, Corsicana

Outfield: Brianna Gonzalez, El Paso Chapin; Kaylee Bowden, Aledo; Olivia Van Hook, Brenham

THIRD TEAM

Pitcher: Hailey Dixon, Sulphur Springs; Kayleigh Williams, Georgetown East View; Ashley Doumoulin, Byron Nelson

Catcher: Anne Zoe Murillo, El Paso Chapin

First base: Amanda Conner, Lucas Lovejoy

Shortstop: Cortni Emanuel, Ridge Point

Third base: Jaclyn Willis, Lucas Lovejoy

Utility/DP: Caitlyn Poehl, Dripping Springs

Outfield: Kenedi Jackson, Byron Nelson; Nia Erwin, Georgetown East View; Ginger Hervey, Lucas Lovejoy

HONORABLE MENTION

Pitcher: Amber Grove, Ridge Point; Taylor Maliska, Ennis; Kylie Murdoch, Nacogdoches

Catcher: Suzanne White, Richmond Foster; Kali Tyler, Alamo Heights; Selena Mendoza, Mesquite Poteet

First base: Janice Burke, Dripping Springs; Dani West, Byron Nelson

Shortstop: Madison Yannetti, Mesquite Poteet; Alyssa Montoya, Bay City; Devon Tunning, Montgomery; Michaela Cochran, Ennis; Katelyn Joyner, Mount Pleasant

Third base: Kaci Hoskins, Magnolia; Mikaela Kerr, Boerne Champions

Utility/DP: Aubrey Enriquez, Plainview; Emily Jones, Georgetown East View; Danielle Brochu, Lucas Lovejoy; Mikaela Flores, Lockhart; Madison Moyer, Creekview; Cori Cooper, Magnolia; Emily Jones, Georgetown

Outfield: Kendall Burton, Ridge Point; Kortni Hans, Medina Valley; Karly Gibson, Wichita Falls Rider; Alex Mayfield, Nacogdoches

 

CLASS 3A

Coach of the year: Jimmy Eby, Hudson

Player of the year: Kelsee Selman, Hudson

 

FIRST TEAM

Pitcher: Kelsee Selman, Hudson; Tiarra Davis, Henderson; Katie Hickey, Gladewater

Catcher: Morgan Catron, Mineola

First base: Krissy Capps, Central

Second base: Rebecca Proske, La Grange

Shortstop: Kristi Moralez, Seminole

Third base: Breanna Homer, La Grange

Utility/DP: Annie Mehringer, Kilgore

Outfield: Tanna Huie, North Lamar; Kaylee Parker, Hudson; Briana Angel, La Grange

SECOND TEAM

Pitcher: Katelyn Boles, Central; Emma Garcia, Pleasanton; Rikkilyn Hass, Mineola

Catcher: Stephanie Barnett, Devine

First base: Alyssa Dotson, Hudson

Second base: Marisa Ledkins, Mineola

Shortstop: Bryli Lee, Hudson

Third base: Shelbi Sikes, Crandall

Utility/DP: Selena Lopez, Taylor

Outfield: Chelsey Alexander, Gilmer; Ali Galaz, Mineola; Sheyanne Chumchal, Yoakum

THIRD TEAM

Pitcher: Sydney Littlejohn, Rusk; Kayla Donaldson, Lorena; Abby Morgan, La Grange

Catcher: Blayne McGhee, Gatesville

First base: Mendi Nelson, Sealy

Second base: Ebonee Marquez, Devine

Shortstop: Kay Schroeder, Sealy

Third base: Sister Jade Green, Mineola

Utility/DP: Sierra Nichols, Van

Outfield: Ashlynn Mayfield, Stephenville; Hallee Carter, Van; Ashley Cook, Gatesville

HONORABLE MENTION

Pitcher: Erica Wright, Huntington; Casey Montalvo, Devine; Kaley Reding, Aubrey; Kayleigh Montelongo, Rockdale; Mariah Holub, Sealy; Nicole Hutyra, West

Catcher: Miranda West, Celina; Reagan Renken, Yoakum

First base: K.C. Rex, Yoakum; Maddie Wood, Mineola; Rachel Miller, Rusk

Second base: Cassidy Brasuell, Hudson

Shortstop: Brittney Johnson, Mineola; Alyssa Angel, La Grange; Faith Hagan, Yoakum; Carly Jo Hartis; Summer Dolezel, Lorena

Third base: Mackenzie Robinson, Carthage; Kelsey Knox, West; Haleigh Turley, Orangefield; Miranda West, Celina

Utility/DP: Callie Witte, Yoakum; Autumn McKinney, Van; Nadia Rogers, Giddings

Outfield: Briana Whisenhunt, Crandall; Manda Wilmoth, Mineola; Kassy Skinner, Mineola; Callie Gerdes, Giddings

 

CLASS 2A

Coach of the year: James Ramsey, Pilot Point

Player of the year: Skylar Cagle, Pilot Point

 

FIRST TEAM

Pitcher: Skylar Cagle, Pilot Point; Jordan Anderson, Hawley; Carla Noel, Santa Gertrudis Academy

Catcher: Allison Strittmatter, Pilot Point

First base: Lanna Plaster, Jacksboro

Second base: Courtney Chambers, Grandview

Shortstop: Preslee Gallaway, Pilot Point

Third base: Megan Verette, Hawley

Utility/DP: Jayden Mount, Sabine

Outfield: Maranda Gonzalez, Santa Gertrudis Academy; Kyla Walker, Franklin; Jessica Hampton, New Diana

SECOND TEAM

Pitcher: Josee Ross, Troup; Charlene Castro, Natalia; Catherine Heflin, Garrison

Catcher: Savanna Daniel, Wall

First base: Bianca Saenz, Kermit

Second base: Vanessa Rubio, Hawley

Shortstop: Kaylee Prather, Elysian Fields

Third base: Rachel Ripley, Comanche

Utility/DP: Emily Womble, Hyde Park

Outfield: Lauren Pape, Poth; Montanna Methvin, Elysian Fields; Chandler Vaughn, Comanche

THIRD TEAM

Pitcher: Katlyn Holmes, Gunter; Katy Worrell, Redwater; Meaghen Seales, Blanco

Catcher: Katelyn Standley, Troup

First base: Amanda Verette, Hawley

Second base: Courtney Cheatham, Elkhart

Shortstop: Celeste Castillo, Santa Gertrudis Academy

Third base: Kimberly Ruiz, Santa Gertrudis Academy

Utility/DP: Karlee Thompson, Hawley

Outfield: Courtney Lindsay, Elkhart; Heather Isbell, Hawley; Sierra Olvera, Santa Gertrudis Academy

HONORABLE MENTION

Pitcher: Courtney Matulis, Harmony; Courtney Rogers, New Diana; Kaycie Drewes, Comanche; Jade Bujnoch, Schulenburg; Paige Williams, Rogers; Maddie Nelson, Franklin; Kalani Basham, Grandview; Macy Morehead, Anahuac; Cecilia Bauer, Refugio

Catcher: Denielle Gonzalez, Santa Gertrudis Academy; Becca Crossland, Hughes Springs; Bailey Bohlken, Mount Vernon; Haley Hardison, Brock; Savannah Foster, Boyd; Heather Mobley, Comanche

First base: K.J. Keeley, Chism; Madison Hagood, Comanche; Chandler Hammon, Boyd; Kelci Bedingfield, Holliday; K.J. Keeley, Chism; Kelsey Schwind, Blanco

Second base: Kendyl Hutchison, Redwater; Cheyenne Stone, Edgewood; Hannah Chaffin, Blooming Grove; Taylor Guinn, Blanco

Shortstop: Danielle Gregory, Winnsboro; Tylia Sylestine, Sabine; Lauren Bedrich, Rogers; Laken Plaster, Jacksboro; Kimmie Berend Holliday; Britney Howard, Boyd; Sarah Walker, Schulenburg; Morgan Klaevemann, Refugio

Third base: Brittany Castro, Natalia; Jena Eiman, Franklin; Jolynn Renya, Lubbock Roosevelt

Utility/DP: Kimmy Hendricks, New Diana; Lana Lawrence, Anahuac; April Ramirez, Lubbock Roosevelt

Outfield: Destiny Gonzalez, Hughes Springs; Bailey Dyer, Hawley; Raven Bagley, Frankston; Alex Hendry, Tom Bean; Brittany Thompson, Edgewood; Kacie Richards, Eustace

 

CLASS A

Coach of the year: Roger Maupin, Weimar

Player of the year: Kendall Marak, Weimar

 

FIRST TEAM

Pitcher: Kendall Marak, Weimar; Chelsi Davis, Junction; Alaina Kissinger, Ivanhoe Rayburn

Catcher: Hunter Ervin, Weimar

First base: Carley Lawhorn, Beckville

Second base: Kendall Wendland, Woodsboro

Shortstop: Kelli Schkade, Albany

Third base: Maddie Dow, Ivanhoe Rayburn

Utility/DP: Taylor Perez, Woodsboro

Outfield: Keegan Hill, Albany; Jaiden Pelton, Ivanhoe Rayburn; Shelby Frauenberger, Grapeland

SECOND TEAM

Pitcher: Jamie Wilson, Woodsboro; Baylee Lumbreraz, Grapeland; Katie Steinhause, Flatonia

Catcher: Kathryn Hamilton, Albany

First base: Abbie Dow, Ivanhoe Rayburn

Second base: Ciara Williams, Bosqueville

Shortstop: Cassidy Hall, Ivanhoe Rayburn

Third base: Taylor Williams, Flatonia

Utility/DP: Georgi Garza, Ganado

Outfield: Jayme Weatherred, Windthorst; Brooke Migl, Flatonia; Ashley Barraza, Woodsboro

THIRD TEAM

Pitcher: Jordan Withrow, Trenton; Reagan Ehlers, Falls City; Lizzie Donaldson, Bosqueville

Catcher: Alyssa Reyes, Ganado

First base: Shelby Brunner, Grapeland

Second base: Allison Srubar, Weimar

Shortstop: Payton Wunderlich, Weimar

Third base: Julianna Rankin, Shiner

Utility/DP: Kylie Mica, Flatonia

Outfield: Talyn Jobe, DeLeon; Montana Searcy, Beckville; Brittnie Whirley, Ivanhoe Rayburn

HONORABLE MENTION

Pitcher: Katie Cummings, Petrolia; Cece Darilek, Shiner; Chloe Brignac, Mart; Alaina Stilley, Bremond; Jenna Wallace, Dodd City; Jae Moore, Frost; Brittany Odom, Gary; Whitney Vaughn, Joaquin; Brianna Ledwik, Ganado; Hayley Coronado, Somerville

Catcher: Ashley Walters, Center Point; Alyssa Richards, Italy; Hannah Koenning, Shiner; Ali Weichman, Ivanhoe Rayburn; Baile Gammille, North Hopkins; Courtney Johnson, Bremond; Kaylyn Brooks, Somerville; Cori Drake, North Zulch; Mari Castro, Ralls

First base: Chelsey Crouch, North Hopkins; Jessica Williams, Hubbard

Second base: Kellie Connelly, Trenton; Julie Riess, Grapeland; Tamara Hajek, Shiner; Torri Pannell, Ivanhoe Rayburn; Ashley Negrete, Somerville

Shortstop: Taylor Lindsay, Beckville; Kaylee Knowlton, Harleton; Cy’Andria Newton, Bosqueville; Kasye McCool, Woodsboro; Amora Lopez, Sundown

Third base: Shelbi Dodson, Beckville; Kate Saucke, Hubbard; Allie Calderon, Ralls

Utility/DP: Kaitlyn Smith, Mart; Carly Park, Ivanhoe Rayburn

Outfield: Raven Bronner, Detroit

 
Comments
(0)
Comments-icon Post a Comment
No Comments Yet